Havacılık/Enerji/Robotik

Havacılık/Enerji/Robotik

HAVACILIK / ENERJİ / ROBOTİK

HAVACILIK

drone

DRONE EĞİTİMİ

Drone ehliyeti SHGM üzerinden ya da SHGM tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların herhangi birinden alabileceğiniz Drone uçuşları sırasında kolluk kuvvetlerinin sizden talep edeceği yegane evraktır. Bu basılı evrak aynı bir araç ehliyeti gibi olabileceği gibi bir sertifika görünümünde de olabilir. Drone ehliyeti almanız 500 gr ve üzeri cihazlar için zorunludur. 

DRONE EĞİTİMİ VE ŞARTLARI

* Bilindiği gibi İHA’lar İHA-0’dan İHA-3’e kadar 4 gruba ayrılıyor. İHA-0 ticari pilot sertifika eğitimi için 12 yaşını, İHA-1 ticari pilot sertifika eğitimi için 15 yaşını doldurmuş olmanız yeterlidir. Eğer drone aracınız 25 kg ve üzerinde ise İHA-2 ve İHA-3 sınıfına girer ve bu sınıflardaki ehliyeti almanız gerekir. Kullandığınız drone’un ağırlığı 500 gr ile 4 kg arasındaysa İHA-0 veya 4 kg ile 25 kg arasında ise İHA-1 ehliyeti almanız gerekiyor.

* Ticari amaçla kullanmak isteyenlerin ise 12 saatlik eğitimi olan İHA-0 veya 36 saatlik eğitimi olan İHA-1 ehliyetlerini alması gerekiyor. Ehliyetiniz olmasa dahi belirli kurallara uymak zorundasınız. İnsanların fazla olduğu alanlarda, havaalanı çevresinde, stad kenarlarında yani meskun mahallerde uçurmak yasaktır. 

drone-egitimi

ROBOTİK 

robotik-kodlama-nedir

ROBOTİK KODLAMA NEDİR?

Sensörleri ile çevresini algılayan, algıladıklarını yorumlayan, yorumlama sonucu bir karar veren, verdiği kararı bir çıkış sinyali ile üreten aygıtlara robot denir. Robotlar bu çıkış sinyalini bir motor, LED veya herhangi bir aktüatör ile verebilir. Otonom karar veremeyen aygıtlar robot değildir.

Robotik kodlama, bir robotun hareketlerini kontrol etmek ve yönlendirmek için yapılan kodlamadır. Kodladığımız nesne bir robottur. Soyut kavramları daha kolay öğrenmek ve öğretmek için somutlaştırmaya ihtiyaç duyarız.  Bu nedenle robotların eğitimde kullanılması öğrenmeyi daha etkin hale getirmektedir. Yapılan şey yine kodlamadır. Ancak bu kez kodladığımız şey dokunabildiğimiz, aldığı yolu cetvelle ölçebildiğimiz, pilini değiştirebildiğimiz somut bir nesnedir.

NEDEN ROBOTİK KODLAMA ÖĞRENMELİ ?

* Kodlama eğitimi çocuklara matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar ve daha pek çok alanda beceri kazandırıyor. Çocuklar her şeyden önce algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfediyor.

* Programlama öğrenmek aslında yeni bir dil öğrenmek gibi. Uzmanlara göre de ne kadar erken yaşta başlanırsa öğrenmesi o kadar kolay oluyor.

* Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki öngörülen yeni işlerin  yüzde 60’ı bilgisayarla ilişkili olacak.

 

Robotik kodlama;

* Analitik düşünme becerileri kazandırır.

* Olay veya durumlar arasındaki ilişkilerin görülebilmesini sağlar.

* Yaratıcı düşünmeye yardımcı olur.

* Problem çözme yeteneğini artırır.

* Sistematik düşünmeyi sağlar.

* Makinelerin çalışma mantığını kavramasına yardımcı olur.

* Çocukların kod yazmayı öğrenmesi, yalnızca yaptıkları meslekte değil, yaşamlarının tümünde fark yaratmalarını sağlar.

neden-robotik-kodlama

ENERJI

enerji

ENERJİMİZ GELECEK İÇİN

Farklı alanlarda faaliyet göstererek, faaliyet alanlarımızdaki mühendislik, tedarik, inşaat, işletme, bakım ve onarım hizmetlerimizi deneyimimiz ve kurumsal değerlerimizle tamamlayarak sektörde yerimizi oluşturuyoruz.

Proje geliştirmeden işletmeye kadar her alanda enerji çözümleri sunduğumuz, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

yenilenebilir-enerji

Havacılık-Enerji-Robotik tekliflerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin !